Konzultant a garant léčby
prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA

Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

12. 5. 2021 Lenka Bidmonová

Dobrý den, mám diagnostikovanou cukrovku druhého typu,již tři roky beru Metformin 1000,brala jsem dvě tablety,nyní po úpravě váhy jen jednu. Dnes jsem měla hodnotu 5,7 na lačno. Je nutné ještě brát tablety nebo je možné vysadit? Váhu stále redukuji. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

je dobře, že se snažíte a hubnete. Vaše aktuální hodnota krevního cukru je téměř v normě. Je to ale jen jedna hodnota, jaké máte další výsledky se nezmiňujete. Pro posouzení stavu kompenzace cukrovky používáme ještě další parametr tzv. dlouhý cukr (blíže viz např.: www.cukrovka.cz nebo www.dobrycukr.cz, zde hledejte vysvětlení parametru glykovaný hemoglobín nebo dlouhý cukr). Pokud bude hodnota HbA1C menší než 40mmol/mol, což je horní mez pro zdravou populaci, lze za určitých podmínek metformin vysadit. Obvykle to ale neděláme, užívání metforminu totiž snižuje riziko zhoršování cukrovky v budoucnosti.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

11. 5. 2021 Radomíra Oktábcová

Dobrý den,
můj dotaz se týká termínu očkování proti covidu,jsem diabetička,na inzulínu 4x denně,
covid jsem prodělala letos v únoru,pozitivita PCR testem byla ode dne 15.2.2021,po jak dlouhém termínu se mohu nechat očkovat proti covidu?Děkuji za odpověď.
Mgr.R.Oktábcová
7.5.2021

Odpověď ordinace

Dobrý den,

očkování proti COVID 19 lze podstoupit obvykle po 3 měsících od pozitivity PCR testu po proběhlém onemocnění COVID. Není nutno dodržet přesně. 3měsíční doba je dána hlavně tím, že stále není dost vakcín a první 3 měsíce po nemoci je riziko další nákazy minimální. Rovněž není nutno před vakcinací kontrolovat hladinu protilátek. Vy už budete mít brzo 3 měsíce po nemoci, proto se určitě můžete registrovat na očkování.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

4. 5. 2021 Veronika Svobodová

Dobrý den. Jsem těhotná 26. Týden. Vcera mi byla zjištěna těhotenska cukrovka. Za tři týdny mám jít na kontrolu. Den před kontrolou si mam celý den měřit cukr a v den kontroly taky ráno nalačno. Na kontrolu mám jít mezi 10 a 11 hodinou dopoledne. Neřekli mi ale jestli na tu kontrolu mám jít taky nalačno nebo jestli se můžu najíst. Můžete mi prosím poradit?

Odpověď ordinace

Dobrý den,

na kontrolu nalačno chodit nemusíte. Na odběrech v laboratoři jste byla, tam se chodí nalačno. Cukr doma pravidelně kontrolujete glukometrem a to ráno nalačno a během dne, tak jak Vás to naučili. Glukometr vezměte na kontrolu s sebou, výsledky lékař zhodnotí. Pro posouzení stavu cukrovky používáme právě hodnoty z glukometru. V některých případech se rozhodujeme ještě pro odběry při kontrole v ambulanci, není nutné ale lačnit.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

30. 4. 2021 Ivan

Dobrý den.Chci se zeptat jestli po sportu a konkrétně po hodinovém intenzivním kardio cvičení se mění hodnota cukru v krvi a jestli nahoru nebo dolů. Jestli je správné si měřit hladinu cukru v krvi po sportu. Jestli nejsou hodnoty zkreslený.Děkuji za odpověď Ivan

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnoty glykémie po sportu se většinou mění. A to podle toho, o jakou sportovní aktivitu se jedná, a také podle toho, jak je daný sportovec trénovaný.
Čím větší stres pro tělo sport znamená (netrénovaný člověk nebo adrenalinové sporty: box, činky, sprinty, ... tedy všechny anaerobní aktivity), tím více glykémie během sportu a po sportu stoupá. Proto před sportem není nutno snižovat dávky inzulínu a není nutno předem dojídat sacharidy. Je ale určitě důležité si změřit hladinu cukru před sportem a po něm. A to nejen hned po sportu ale za 1 i 2 hodiny. Po sportu může docházet k poklesu hladiny glykémie, kdy je nutné doplnit cukry, které se ukládají do zásob.

Sportovní aktivity aerobní (běh, kolo, plavání, spinning) spalují cukry velmi dobře již během zátěže a často i několik hodin po sportu. Je tedy důležité kontrolovat cukr před, v průběhu, ale i třeba 4 hodiny po sportovní aktivitě. Dávky inzulínu se obvykle před tímto typem aktivity snižují a je nutné během pohybu cukry doplňovat. Obvykle 20g cukrů každých 30minut. Rovněž je potřeba cukry doplnovat po ukončení sportu. Průběh glykémie a doplňování cukrů je ale velmi individuální, proto by si to každý diabetik měl vyzkoušet a glykémie proměřit. Podle výsledků si pak každý upravuje dávky inzulínu a doplňuje sacharidy. Většina diabetiků, kteří jsou léčeni inzulínem a mají typ 12. diabetu již používají kontinuální monitoring glykémie, proto je pro ně řízení glykémie během sportování jednodušší.
Pokud byste měl zájem o více informací, doporučuji knihu Diabetes a sport (Zdeněk Rušavý, Jan Brož a kol.) z Nakladatelství Maxdorf.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

29. 4. 2021 Pavlina

Dobry den, chtela bych se poradit,.mozna uklidnit. Mam strach o nasi 2.5.letou holcicku. O velikonocich mela strevni virozu, s kterou jsme byli i na 3 dny na pozorovani v nemocnici.Delali ji veskere vysetreni krve, moci a kontrolovaly i cukr ktery kolisal, diky nejezeni, nepiti,.horeckam. Ted po 14ti dnech pri kontrole na lacno ( v noci.si.akorad cucla caje) ji namerily v krvi cukr dle sestricky 10. Moc byla v poradku a cukr v ni nebyl. Za tyden mame prijit znovu na lacno.na dalsi odber. Muze to porad zpusobovat ta viroza nebo se mame zacit obavat cukrovky ???? Dekuji za vasi odpoved.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

Váš dotaz prosím směřujte na svého pediatra či dětskou diabetologii. 
V naší péči jsou pouze dospělý jedinci, tedy nenáleží nám odpovídat na dětské pacienty.


Děkuji a jsem s pozdravem

Oddělení diabetologie

27. 4. 2021 Jarmila Alexyová

Dobrý den,
přijímáte i pacienty z Liberce? Mám Diabetes II typu, jsem na tabletách a chtěla bych se léčit u vás. Je mi 69 let. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

ano, léčit se u nás lze, jen je potřeba počítat s fyzickými návštěvami v ambulanci.
V případě zájmu si prosím zavolejte na objednání: 224 810 592


S pozdravem

Diabetologická ambulance

26. 4. 2021 Josef

Dobrý den prosim nyl jsem na odberech a bylo mi zjištěno 7.9 cukru je to moc Děkuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den,

hodnota glykémie nad 7,0mmol/l je již brána jako diabetes. Definitivní potvrzení nemoci se dělá ale ještě jednou kontrolou odběru krve na glykémii v laboratoři alespoň po 8 hodinách lačnění. Pokud budete mít i druhý odběr nad 7,0mmol/l, jedná se o cukrovku.


S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

22. 4. 2021 Eliška

Dobrý den! Muž-70 let,182 cm,100 kg-tuk na játrech a ve slinivce dle ultrazvuku,zvýšený cukr-léky,cukr se zvýšil,přidán inzulín-cukr se zvýšil,zvýšena dávka inzulínu-cukr se zvýšil...dle mého špatná léčba.Prosím o radu.Děkuji.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

informace, které jste o sobě podal, nestačí pro posouzení správnosti léčby diabetu. V dnešní době máme více možností jak cukrovku léčit, rozhodnutí je ale vždy v rukou Vašeho diabetologa. Pokud se hodnota glykémie nalačno nezlepšila a aplikujete více než 50 jednotek inzulínu, bylo by vhodné probrat s Vaším lékařem změnu nebo úpravu léčby.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

21. 4. 2021 Jiřina Turinová

Dobrý den.Prosím jednou týdně si píchám TRULICITY 1,5.mg.Vždy v úterý.Dnes je čtvrtek a nevím jestli jsem si dávku aplikovala.Co mám dělat.Děkuji za odpověď.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

preparát Trulicity doporučujeme podávat 1x týdně. Pokud zapomenete, lze dávku podat ještě dva dny po Vašem obvyklém termínu. Pokud si ale nejste jistá, že jste si dávku aplikovala a hodnoty glykémií se pohybují mezi 4-10mmol/l, doporučovala bych Vám počkat do další dávky, takže jednu injekci vynecháte. Zdvojnásobení týdenní dávky by mohlo vést k vzniku nežádoucích zažívacích potíží.

S pozdravem


MUDr. Dagmar Bartášková

13. 4. 2021 Pavla

Dobrý den, je mi 21 let a mám diabetes 1.typu. Jsem docela dobře kompenzovana. Nyní se pokouším otěhotnět. Dnes mi vyšel pozitivní test. Chtěla bych se zeptat, zda mám přejít k nějakému SPECIALISTOVI- gynekologovi a na diabetologii. Mám obavy, chtěla bych aby bylo vše v pořádku.

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud máte cukrovku 1. typu, je obvykle lepší svěřit se v průběhu těhotenství lékaři (a to jak diabetolog i gynekolog), který má s těhotenstvím diabetiček 1. typu zkušenosti.
A to zejména pokud máte nějaké komplikace diabetu (zejména postižení ledvin) nebo máte cukrovku déle než 10 let.

V Praze je to nemocnice U Apolináře, FN Motol, Podolí, kde Vám nabídnou zároveň péči DIA i gynekologickou. Specialisté na léčbu diabetu v těhotenství jsou obvykle ve všech velkých městech v nemocnicích (např. Plzeň, České Budějovice, Liberec). Pokud si nebudete vědět rady zeptejte se na Vaší diabetologii.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková