Odborník odpovídá na dotazy

Naše diabetologická poradna je tu pro Vás. Nebojte se, napište nám. Na Váš dotaz se už těšíme.

Do dotazu prosím doplňte Váš věk, hmotnost, výšku, ideálně také léky na cukrovku. Odpovíme Vám pak přesněji.

Vaše odpovědi zpracováváme průběžně a odpověď na Váš dotaz bude zveřejněna v nejbližších dnech. Nejsme ale schopni dopovědět Vám obratem. Pokud máte akutní problém, kontaktujte svého lékaře nebo pohotovost.

Děkujeme za váš dotaz, během pár dní tady naleznete odpověď.


Filtrovat dotazy podle oblasti:

21. 9. 2023 Alzbeta Zelenkova

Dobry den, je u vás v ordinaci možné dostat Ozempic na předpis na léčbu obezity? Cukrovkou netrpím. Děkuji

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

pravidla jsou všude stejná. V současné době nelze předepsat léky Ozempic pro ty, kteří nemají cukrovku. Na léčbu obezity používáme preparát Saxenda, který má ještě o něco vyšší váhové úbytky než Ozempic. Náklady jsou podle dávky 4-5.000 korun za měsíc. Tento preparát může předepsat například Váš obvodní lékař, internista nebo diabetolog. Preparát je na trhu omezeně, ale lze jej získat.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

20. 9. 2023 Martin

Dobry den,
Proc nemuze cukrovkar pouzit masazni pristroj na chodidla,jake jsou kontroindikace v tomto pripade
Dekuji Skala

Odpověď ordinace

Dobrý den,

pokud je diabetes dobře kompenzován a bez komplikací diabetu nebo jiných závažnějších onemocnění (nemoci srdce a cév) je možno masáže absolvovat. V případě postižení cévního systému nebo neuropatie je vyšší riziko vzniku defektu na noze, proto se jakékoliv procedury, kde je riziko postižení kůže, nedoporučují. V případě nejistoty konzultujte svůj konkrétní případ se svým lékařem na diabetologii.

Na toto téma je rovněž řada článků, například: https://www.profi-pedikura.cz/rady-a-tipy/pece-o-nohy-diabetiku/ nebo https://zkustojinak.cz/lek/masaz-jako-doplnkova-procedura/

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

19. 9. 2023 Jitka

Dobrý dsn je mi 40let pred 2mesici mi muj praktik rekl ze mam cukrovku a vysoky tlak zacal me vysoky tlak zlobit a byla jsem 4krat uz odvezena na internu kde vse bylo v norme krevni testy a tlak klesl asi jsem dostala velky strach o sebe a tacala jsem mit problemy ze jsem se zacala klepat potit a mela jsem vnitrni tres nevim tda se jednalo o ataku dostala nsem antidepresiva a lexaurin ale bylo mi hur a prasky jsem po 6dnech vysadila mam doma 3 deti z toho rocniho a potrebuji fungovat ale nevim proc posledni dobku se bojim jit i ven nsvo nekam ject nevite co to muze byt dekuji za odpoved

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

podle Vašeho popisu a bez podrobnějšího vyšetření Vám bohužel nemohu říci, kde je Váš problém.
Zkuste se znovu obrátit na Vašeho lékaře, aby zkontroloval Vaše výsledky a poradil.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

18. 9. 2023 Jaroslav

věk: 77; výška 178cm; váha 74kg, diab.2.stupně; xultophy večer 28 j.;
Nehojící se hnisavé nehtové lůžko na pravém palci DK. Používám mast Betadine, málo účinné.
Prosím o radu. Uvítám možnost vyšetření ve Vaší podiatrické ambulanci.
Děkuji, Janda 602181928

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

objednání v podiatrické ambulanci je možné. Volejte prosím tel. 602 216 304, také viz: https://www.diabetologiepraha4.cz/kontakty/.
Ambulance je pouze v pátek, ideálně tedy pokud zavoláte v pátek, jinak ale možno celý týden i na pevnou linku 272 917 011.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

6. 9. 2023 Petra

Dobrý den,momentálně jsem 28.týden těhotenství a test na cukrovku už nestihnu (ani na ni jít nechci) ale měřím se doma na lačno a moje hodnoty jsou 5,6 což v těhotenství jsou tyto hodnoty už cukrovka. Je možné se tedy k vám objednat i přes neabsolvovany test na cukrovku. Věk 27. Předem dekuji za odpověď

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

můžete, zkontrolujeme Váš glukometr a provedeme některé další testy abychom zkusili posoudit jak na tom jste.
Tedy pokud budete chtít, ideální pokud zavoláte do ambulance a objednáte se na kontrolu. Jen prosím vysvětlete sestře svoji situaci.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Jana

Dobrý den,

moje babička měla diabtes I. typu od svých cca 35 let. Mně je 43 let, měřím 160 cm, vážím 50 kg. Občas si doma změřím glykemii pro kontrolu, nebyl u mně diagnostikován diabetes. Došla jsem ale k překvapivému zjištění. Opakovaně se mi stává, že glykemie nalačno po probuzení je nižší než glykemie nalačno po půl hodině svižné chůze. Např. minulý týden po probuzení 5,2 a po 30 min svižné chůze 5,8, dnes dokonce po probuzení 4,8 a po stejné chůzi 6,1, vše nalačno. Čím může být tento vzestup způsoben? Když se změřím během dne před sportovní aktivitou a po ní, glykemie mi klesne.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem, Jana

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

glykémie v krvi během dne kolísá. To je normální. Játra si vyrábí cukr ze zásob, pokud delší dobu nejíte. Hladina glykémie je řízena řadou hormonů tak, aby se pohybovala kolem 4-5,5 mmol/l nalačno a obvykle 5-7 mmol/ po jídle.
Navíc je hladina ovlivněna pohybem, také je důležité jaký druh pohybu máte za sebou (protože například rychlá chůze či běh cukr snižuje, ale některé silové sporty nebo anaerobní fyzická aktivita jako např. tenis mohou cukr lehce zvyšovat). Cukr je dále ovlivněn stresem, u žen fází menstruačního cyklu, kvalitou cukrů, množstvím bílkovin a tuků v posledním jídle.

Z výše uvedeného vyplývá, že je naprosto zbytečné se opakovaně měřit a řešit jestli máte po probuzení 4,8 nebo 5,2 mmol/l či během dne 5,8 nebo 6,1 mmol/l. Důležité je, že jsou všechny Vaše hodnoty v normě.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Michaela

Dobrý den, při odběru mi vyšlo TSH 6,3 a Tp4 13,8. Chtěla jsem se objednat na endokrinologii na doporučení svého lékaře a tam mi řekli, že je to zbytečné, že hodnoty jsou takto v pořádku. Tak nevím. Mám celiakii a ABKM. Je to opravdu v pořádku?

Odpověď ordinace

Dobry den,

Váš praktický lékař by měl opakovat odběry za 6 týdnů a pokud je TSH stále nad normu, tak to může značit poruchu funkce štítné žlázy a vyšetření endokrinologem je na místě.

S pozdravem

MUDr. František Loos

15. 9. 2023 Iveta Kindlová

Dobrý den , je možné navštívit vaši ambulanci bez doporučení OL?Děkuji Kindlová

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

ano, je to možné, objednávky ideálně na info@diabetologiepraha4.cz nebo telefon 272 917 011.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková

15. 9. 2023 Nika

Dobrý den, už dva roky se lečim s autonomním onemocněním štítné žlázy s Hashimotho. Neustále i při kontrole stravy a pohybu nabírám na hmotnosti . Jsem z toho velice nešťastná od diagnózy mam 10kg nahoře. Dočetla jsem se o léku Ozempic je možné, aby mi ho lékař předepsal i při autonomním onemocnění ? Momentálně užívám pouze lék Novothyral v malém množství 3x čtvrt tablety a 4x půl vždy ráno ma lacno mam 35 let a měřit 163 cm a váhu již 69 kg???? moc vám Dekuji za odpověď .

Odpověď ordinace

Dobry den,

Ozempic je určen k léčbě diabetu 2. typu a nelze ho předepsat k podpoře hubnutí. K hubnutí je určen na našem trhu preparát Saxenda. Jedná se o stejnou lékovou skupinu, GLP-1 agonista, a může Vám ho předepsat Váš endokrinolog i všeobecný praktický lékař. Tento lék se aplikuje denně do podkoží v postupně vzestupné dávce s cílem dosažení optimální váhové redukce s minimem nežádoucích vedlejších účinků (zvracení, řihaní, půjem, zácpa , palení žáhy, ...). Preparát je určen k terapii obezity a nehradí ho zdravotní pojišťovny. Počítejte s průměrnými náklady 3.000 Kč měsíčně - zavisle na denní dávce.

S pozdravem

MUDr. František Loos

12. 9. 2023 Jana

Dobrý den..mám dotaz p.doktorka mi předepsala Zexitor 500mg ale předtím mi neudělala testy na dlouhý cukr.brala jen z prstu ..je pravda že na ráno na lačno namerim 7.1 6,8..a tak podobně testy mi provede až výkonem září a je 20.8..mám priznaky diabetu váhu mám 85..a 162cm..je mi 49 let ..když nejím častěji dělá se mi zle ..celkově mi není dobře..jsem unavená cítím často slabost.bojim se ale lek užít..co když budu mít nežádoucí účinky.jeste jsem byla na tom testu jak pijete v čaji glukozu ..nevím tet přesně jak se jmenuje..pro vyšší cukr v krvi mi nebyl udělaný. Dále se lecim se zeleným zákalem..jen se bojím toho že když mi p.Doktorka neudělala testy z krve jak jsem na tom s dlouhým cukrem..tak nevím abych si ještě více nepřihoršila.

Odpověď ordinace

Dobrý den, 

lék zexitor (účinná látka metformin) v těle obnovuje citlivost na inzulín, která je u diabetiků zhoršena. Umožňuje tedy Vašemu inzulínu lépe pracovat a tak snižovat glykémii. Nejedná se o lék agresivní, který by razantně snižoval krevní cukr a běžně se podává co nejdříve po zjištění zvýšené glykémie. Je možné jej tedy užívat při vyšší glykémii nalačno při znalosti Vaší základní laboratoře. Nežádoucí účinky bývají obvykle mírné (nejčastěji zažívací), tělo si na ně většinou rychle zvykne. Pokud neustupují, lék se vysadí.
Závěrem: domnívám se, že zexitor můžete začít užívat, hodnoty dlouhého cukru by Vám lékařka měla rovněž provést. Cílové jsou pro Vás mezi 40-45 mmol/mol.

S pozdravem

MUDr. Dagmar Bartášková